TikTok atjauno pakalpojumu ASV pēc Trampa solījuma

TikTok atsāk sniegt pakalpojumus saviem 170 miljoniem lietotāju ASV pēc tam, kad ievēlētais prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka pirmdien, stājoties amatā, izdos rīkojumu, ar kuru piešķirs lietotnei atvieglojumu.

Sestdienas vakarā ķīniešiem piederošā lietotne pārtrauca darboties ASV lietotājiem pēc tam, kad stājās spēkā likums, kas to aizliedza nacionālās drošības apsvērumu dēļ.

Tramps, kurš iepriekš atbalstīja platformas aizliegumu, svētdien solīja atlikt likuma īstenošanu un dot vairāk laika, lai panāktu vienošanos. TikTok pēc tam paziņoja, ka tā ir “pakalpojuma atjaunošanas procesā”.

Drīz pēc tam lietotne atkal sāka darboties, un tās miljoniem lietotāju uznirstošā ziņa pateicās Trampam. Paziņojumā uzņēmums pateicās jaunajam prezidentam par “nepieciešamās skaidrības un pārliecības sniegšanu” un norādīja, ka sadarbosies ar Trampu “pie ilgtermiņa risinājuma, kas ļaus saglabāt TikTok Amerikas Savienotajās Valstīs”.

Paredzams, ka TikTok izpilddirektors Šou Čū pirmdien apmeklēs Trampa inaugurāciju.

TikTok mātesuzņēmums Bytedance iepriekš ignorēja likumu, kas tam pieprasīja pārdot savas ASV operācijas, lai izvairītos no aizlieguma. Piektdien likumu apstiprināja Augstākā tiesa, un tas stājās spēkā svētdien.

Nav skaidrs, kādas juridiskas pilnvaras Trampam būs, lai aizkavētu jau spēkā esoša likuma īstenošanu. Taču ir paredzams, ka viņa valdība nepildīs aizliegumu, ja viņš izdos rīkojumu.

Tas ir pavērsiens pret viņa iepriekšējo nostāju. Tramps bija atbalstījis TikTok aizliegumu, bet nesen ir apliecinājis “siltu noskaņojumu” šai lietotnei.

Savukārt prezidenta Džo Baidena administrācija jau bija paziņojusi, ka pēdējās darba stundās likumu nepiemēros un tā vietā ļaus procesam noritēt nākamās Trampa administrācijas laikā.

Taču “TikTok” sestdienas vakarā tik un tā bija pārtraucis savu pakalpojumu sniegšanu, pirms piekļuve tika ātri atjaunota svētdien.

Īsa formāta video platforma ir ārkārtīgi populāra tās daudzu miljonu ASV lietotāju vidū. Tā ir izrādījusies arī vērtīgs instruments ASV politiskajām kampaņām, lai uzrunātu gados jaunākus vēlētājus.

Saskaņā ar pagājušā gada aprīlī pieņemto likumu lietotnes ASV versija bija jāizņem no lietotņu veikaliem un tīmekļa mitināšanas pakalpojumiem, ja tās ķīniešu īpašnieks ByteDance nepārdod savu darbību ASV.

TikTok Augstākajā tiesā apgalvoja, ka šis likums pārkāpj vārda brīvības aizsardzību tās lietotājiem šajā valstī.

Likums tika pieņemts ar republikāņu un demokrātu atbalstu Kongresā, un šonedēļ Augstākās tiesas tiesneši to vienbalsīgi atbalstīja.

Šis jautājums atklāj domstarpības starp ievēlēto prezidentu un viņa paša partijas pārstāvjiem svarīgā nacionālās drošības jautājumā. Viņa izraudzītais valsts sekretārs Marko Rubio bija paudis atbalstu aizliegumam.

Pēc Trampa iejaukšanās svētdienas rītā Senāta Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs Toms Kotonss, republikāņu senators no Arkanzasas, pārkāpa Trampa nostāju, sakot, ka jebkurš uzņēmums, kas palīdz TikTok palikt tiešsaistē, pārkāpj likumu.

“Jebkuram uzņēmumam, kas mitina, izplata, apkalpo vai citādi veicina komunistu kontrolētu TikTok, var draudēt simtiem miljardu dolāru postoša atbildība saskaņā ar likumu, ne tikai no ASV Tieslietu ministrijas puses, bet arī saskaņā ar vērtspapīru likumu, akcionāru tiesas prāvām un štatu AG,” viņš rakstīja sociālajos tīklos.

Vairākas pavalstis ir iesūdzējušas platformu tiesā, tādējādi paverot iespēju, ka vietējās jurisdikcijas var aizliegt TikTok, pat ja tā ir pieejama valsts mērogā.

Lai gan svētdien platforma atkal sāka darboties esošajiem lietotājiem, jautājums par to, vai trešās puses – hostinga platformas vai lietotņu veikali, piemēram, Google vai Apple – varētu atbalstīt TikTok ASV, joprojām ir neskaidrs, saka Ričmondas universitātes tiesību profesors Karls Tobiass. Gaidot aizliegumu, lietotne tika izņemta no šiem veikaliem.

Savā ierakstā Tramps Tramps solīja pasargāt uzņēmumus no atbildības, tādējādi paverot iespēju, ka TikTok atkal būs pieejama Apple un Google veikalos.

 

Spread the love

Pievienot komentāru